اطلاعات خودرویی

کفپوش پنج بعدی چیست؟ چه تفاوتی با کفپوش سه بعدی دارد؟

چندسالی است که موضوع کفپوش‌های چندبعدی بحث داغ بازار خودرو شده است. کفپوش‌های پنج بعدی، هفت بعدی و حتی نه بعدی بحث داغ این روزهای فروشندگانی است که تلاش می‌کنند با این اصطلاحات محصولات خود را جذاب‌تر نشان دهند. اما واقعیت چیست؟ این بعدها از کجا می‌آیند؟

هر کفپوشی با «هر تعداد بعد» باید وظیفه اصلی خود یعنی جلوگیری از کثیفی کف خودرو را انجام دهد. این کار را همه کفپوش‌ها انجام می‌دهند اما تفاوت اصلی در جنس محصول و میزان پوشش دهی کف خودرو است. تعداد ابعاد در نظرگرفته شده برای یک کفپوش رابطه مستقیمی با میزان پوشش دهی آن کفپوش دارد. کف هر خودرو از جمله خودرو شاهین قالب و الگوی خاص خود را دارد. در گذشته کفپوش‌ها از جنس پلاستیک منطف بودند و معمولا در چند سایز مشخص برای همه خودروها استفاده می‌شد اما چندسالی است که کفپوش‌های قالبی در بازار رواج پیدا کرده است به این شکل که شرکت‌ها با قالب‌سازی کف خودرو؛ کفپوش را قالب کف خودرو می‌سازند.

تعداد ابعاد کفپوش به چه معناست

اما میزان پوش دهی این کفپوش دقیقا متناسب با تعداد ابعاد کفپوش است. کفپوش‌های ساده با لبه‌های کوتاه را اصطلاحا کفپوش‌های سه بعدی می‌نامند که امروزه به نوعی ضعیف‌ترین کفپوش‌های بازار هستند. در طرف مقابل پرطرفدارترین کفپوش‌های بازار مدل‌های پنج بعدی هستند که اگر موضوع کیفیت را کنار بگذاریم، تفاوت آن با کفپوش‌های سه بعدی در اندازه لبه‌های کفپوش است بطوری که لبه‌های کفپوش بلندتر بوده و حجم بیشتری از کف خودرو را پوشش می‌دهد.

کفپوش‌های 9 بعدی از کجا می‌آیند؟

موضوع بازارگرمی تمامی ندارد و مدتی است که موضوع کفپوش‌های 9 و حتی 11 بعدی به گوش می‌رسد. تفاوت این کفپوش با مدل‌های پنج بعدی در همان میزان پوشش است بطوری که در کفپوش‌های 9 بعدی شاهد پوشش بخش‌های دیگری از جمله کنار رکاب و کناره‌های صندلی هم هستیم.

تعداد بعد واقعا مهم است؟

هم بله هم خیر! واقعیت این است که کفپوش‌های 5 بعدی نسبت به 3 بعدی پوشش دهی بیشتری دارند و طبیعتا فضای بیشتری از کف کابین را پوشش می‌دهند.

اما تعداد بعدهای کفپوش تنها معیار مهم نیست!

نکته مهم دیگری که باید در هنگام خرید کفپوش برای خودرو در نظر بگیریم، جنس محصول است. کفپوش‌ها از مواد مختلفی از جمله پلاستیک، PVC، چرم مصنوعی، پارچه و حتی چرم طبیعی تولید می‌شوند. جنس کار معیار مهم‌ترین برای خرید کفپوش است. به شکل عمومی کفپوش‌های سه بعدی که رده اقتصادی بازار هستند، جنس پلاستیک خشک دارند اما عموما شاهد هستیم که کفپوش‌های 5 بعدی از جنس چرم مصنوعی تولید می‌شوند همانطور که کفپوش پنج بعدی شاهین برند AM از این جنس تولید شده است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *